KAS YRA SAPNAI IR IŠ KUR JIE ATSIRANDA?

Jūs bėgate tamsiu koridoriumi, pribėgę jo galą šokate nuo skardžio ir atsiduriate vaivorykščių šalyje, kur jūs pagauna vienaragis ir nuskraidiną į vaikystės kiemą, kuriame ant suoliuko sėdi dramblys bei į medį lipa krokodilas. Prisipažinkite, neretai mūsų sapnų turinys atrodo būtent taip. Protu nesuvokiama, kodėl mes sapnuojame tokius nebūtus dalykus? Iš kur visa tai kyla? Sapnai, tikriausia, pati paslaptingiausia žmogaus gyvenimo dalis. 

Psichologai visada domėjosi sapnų tema, o psichoanalitikams sapnų analizė yra viena iš darbo priemonių, tačiau fiziologai į juos žiūri gana skeptiškai. Tiesa, pastaruoju metu fiziologai įsiklauso į psichologų nuomonę ir savais būdais šią temą bando tirti. Sapnai kelia susidomėjimą, kaip reiškinys, kuris dar neturi visuotinai priimto mokslinio paaiškinimo.

🔵Garsiausia psichoanalizės pradininko, Sigmundo Freudo teorija teigia, kad sapnai yra mūsų paslėptų ir užgniaužtų troškimų, gyvenančių pasąmonėje, atspindys. 🔵Neurokognityvinė teorija , kurią parengė amerikiečių psichologas Williamas Domhoffas, remiasi tuo, kad sapnai susideda iš bundančių prisiminimų fragmentų, kuriuose vyrauja emociškai reikšmingas šių prisiminimų aspektas. 

🔵Pagal Kinijos psichiatro Zhang Jie pateiktą teoriją, sapnai atspindi atminties konsolidavimo procesą, juose atsiranda vaizdai iš darbinės atminties, kai jie pereina į ilgalaikę atmintį.🔵Suomių neurologas Antti Revonusuo mano, kad sapnuose yra modeliuojamos pavojingos situacijos, siekiant išsiaiškinti reakciją į jas.

Teorijų yra daug, visų nepaminėsiu, tačiau visos jos yra įdomios, kiekvienoje galima atrasti dalelę tiesos.

Ką dažniausiai sapnuojate Jūs? Ar siejate savo sapnus su kažkuria iš paminėtų teorijų?

Išsimiegok ant čiužinio,
idealiai atitinkančio
kūno poreikius ir įpročius

Susikurk čiužinį